ETKİNLİKLER

Eğitim Kurum ve KuruluşlarSeminerler

ÜniversitelerÜnlülerAdımAdım

Wow GecesiOrganizasyonlarZiyaretler

Protokol

SANAT ETKİNLİKLERİMİZ

Tiyatro Atölyesi: 1998 yılında kurulan TOFD tiyatro atölyesi, engellerin yaşadığı olayları kara mizah özelliğinde sahneleyerek en etkili sanat dallarından biri olan tiyatroyla toplumsal bilinç oluşturmayı başarmıştır. Atölye oyuncuları, bugüne kadar Ayak izi, Azizname, Yoksa Engelsiz misiniz? ve Hurafeleme oyunlarını İstanbul’da ki sahnelerde ve şehir dışında turnelere çıkarak başarıyla sergilemişlerdir ve oynanan skeçler güncellenerek sahnelenmeye devam etmektedir. Sergilenen oyunlar, engellenerek yaşamaya zorunlu bırakılmış insanların, verdikleri mücadelede karşılaştıkları güçlükleri ele alıyor. Gerçek yaşamdan olduğu gibi alınan bu hikayelemeler, abartılmış gibi dursa da, çağımız insanının insan sorununa olan duyarsızlığını ve yabancılaşmasını ele alıyor ve bu yabancılaşmadaki insanın trajikomik (acı güldürü) yanını açık biçim sahne diliyle ortaya koyuyor. TOFD Tiyatro Atölyesi olarak, yüreğimizi ve aklımızı koyarak oyunlar yapmak istedik. Geleneksel sanatlarımızın özünde yatan hoşgörü ve eleştirel bakışa dayandırmak istedik düşüncelerimizi. İstedik ki; söylemeye çalıştığımız meseleyi biraz da tiyatro sanatının duyarlılığıyla ele alalım. Derdimiz salt sanat yapmak değil, yaşanılabilir bir dünyanın nasıl olması gerektiği konusunda biraz kafa yormak.

 

Dans Atölyesi: 2013 yılında kurulan dans atölyesinin ilk gösterisi Rüya ve Maskelerdir. 2 Aralık 2013 Yunus Emre Kültür Merkezinde gösterime başlayacak rüya & Maskelerde 5 bedensel engelli, 1 işitme engelli, 7 engelsiz, 1 engelsiz yedek dansçı olmak üzere toplam 14 dansçı bulunmaktadır.

Halk Oyunu: Tamamı engellilerden oluşan Tekerlekli Sandalyede halkoyunu grubu kurmuş ve oyununu birçok yerde sergileyerek yine medyanın ve toplumun dikkatini çekmeyi başarmışlardır. İlk kez tekerlekli sandalyede kişilerin dans ettiği ekip hem bir ilke imza atmış hem de bir kez daha tabuları yıkmayı başarmıştır.
Piyano – Keman Dersleri: Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği, yeteneği olan genç üyelerine deneyimli müzik öğretmenleri ile piyano ve keman kursları verdirerek kültür ve sanat ile sosyal yaşama katılımı sağlıyor.

 

SPOR ETKİNLİKLERİMİZ

Omurilik felçlilerinin tıbbi ve sosyal rehabilitasyonunun önemli bir ayağını da sportif etkinlikler oluşturmaktadır. Spor, engellileri bedensel efor sarf ettirdiği için tıbbi açıdan rehabilite eder. Ancak daha da önemlisi; kendine güven duygusunun yeniden kazanılması, günlük hayatın içinde olmayı sağlaması ve başarma duygusunu yaşatması açısından özürlüler için gerçek bir sosyal rehabilitasyon aracıdır. Bu gerçeklerden yola çıkan OFSK 2003 yılında faaliyetine başlamıştır. OFSK, kuruluş yılından bu güne kadar pek çok başarıya imza atmıştır. Paralimpik milli takımlar seviyesinde mücadele eden bedensel engelli genç sporcuları, bünyesinde bulunduran OFSK; Okçuluk, Masa tenisi, Tenis, Yüzme, Su altı dalış gibi spor dallarında faaliyet göstermektedir. Konusunda uzman eğitmenler ve kondisyonerlerle geleceğin teminatı olan gençlerimize nitelikli ve kaliteli bir spor kulübünde olması gereken tüm olanakların sağlandığı OFSK, gelecekte de başarılarını sürdürme azim ve kararlılığındadır.

 

Su altı dalış sporu etkinliğimiz, dünyaca ünlü sporcumuz Namık Ekin idaresinde gerçekleştirilmektedir. Tenis takımımız, pek çok turnuvada adını duyurarak, derece kazanmıştır. Paralimpik altyapısına da sporcu desteği veren takımımız, elde ettiği başarılarla övünç kaynağımızdır.

 

EĞİTİM & ÜRETİM ATÖLYELERİMİZ

Nakış Atölyesi: 2009 yılında tümü Uğur Tekstil Mak. San. ve Tic. A.Ş. tarafından verilen bağışlarla kurulmuştur. 2009 yılında Bakırköy Halk Eğitim Merkezi’nin eğitmen desteği ile 3 ay boyunca 8 engelliye bilgisayar programlı nakış eğitimi verilmiştir. Atölyede engellilere havlu, kumaş ve şapka vb ürünlere nakış işlemesinin nasıl yapıldığına dair makine kullanımına yönelik eğitimler verilmeye devam etmektedir.

 

Resim Atölyesi:

2004 yılında kurulan atölyede engellilere tuval ve çerçeve üretimi öğretilmekte, açılan resim kurslarında sosyal rehabilitasyonları sağlanmaktadır.

 

Tekstil Atölyesi :

2002 yılında Yılteks ve Uğur Tekstil Makineleri’nin destekleri ile ortopedik engellinin kullanımına uygun hale dönüştürülen dikiş makineleriyle kurulan tekstil atölyemizde, 2005 yılında, İBB ve TOFD işbirliği ile 40 ortopedik engelli, 2008 yılında yapılan İŞKUR projesi ile de 9 engelli “Konfeksiyon Elemanı” eğitimi almıştır. Eğitimler 12 ay sürmüştür. Mezun olan öğrencilerin çoğu halen tekstil atölyesinde hem yeni gelen öğrencilerin eğitimlerine katkı sağlamakta hem de üretimde bulunmaktadırlar.

 

Reklam ve Dijital Baskı Atölyesi:

Folyo Kesim ve Reklam Atölyesi: 2002 yılında folyo kesim makinesi ve tüm sarf malzemeleri 118 T Şişli Lions Kulübü Engelliler Komisyonu tarafından alınarak bağışlanan atölyede eğitim alan engelliler duvar stickerları, uyarı ve ikaz tabelaları, araç giydirme ürünleri, reklam tabelaları, tanıtım brandaları vb reklam ürünleri üretebilmektedirler.

 

Dijital Kumaş Baskı Atölyesi:

2010 yılında Dijital Baskı makinesi ve tüm sarf malzemeleri Uğur Tekstil Makineleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından bağışlanan atölyede eğitim alan engelliler tasarladıkları görselleri (fotoğraf, resim…vb) kumaşa baskı yaparak ürünler üretebilmektedirler.

 

Grafik Tasarım:

Bilgisayar donanımı ve tüm diğer ekipmanları ile Ulus Rotary “2420 Bölge” Kulübünün desteği ile kurulan grafik tasarım atölyesinde 4 dönem verilen eğitimlerle 70 grafiker eğitmiştir. (Grafik tasarım kursu dersliği dönüşümlü olarak bilgisayarlı muhasebe dersleri için de kullanılmaktadır.)

 

Takı Tasarım:

Engelli üyelerimiz tarafından tasarlanan ve yine engelli üyelerimiz tarafından yapılan takıların tasarlandığı Takı Tasarım Atölyemiz, hem engelli üyelerimizin rehabilite olmalarına hem de sosyal yaşama katılarak üreten bireyler haline gelmelerine katkıda bulunuyor. Burada tamamen doğal ve insan sağlığına zarar vermeyecek, doğayı kirletmeyecek Malzemelerden yapılan tasarımlar çeşitli kermeslerde, fuarlarda satışa sunulup derneğimize gelir elde etmemize yardımcı oluyor.

 

Kuaför Atölyesi:

2010 yılında tüm ekipman ve sarf malzemeleri Mainetti Askı Sanayi ve Ticaret A.Ş. Firmasının destekleri ile alınarak kurulmuştur. Kuaför hizmetleri özellikle başkalarına bağımlı olarak yaşamlarını sürdürmek zorunda olan özürlüler için unutulmuş ancak oldukça önemli bir konudur. Bu konuya dikkat çekmek ve bu hususta hem ihtiyacı karşılamak hem de bu meslekte özürlü elemanlar yetiştirmek üzere kurulan bir atölyedir. Eğitimler ve çalışmalar devam etmektedir.

Tekerlekli Sandalye Adaptasyon Atölyesi:

2001 yılında kuruldu. Ortopedik özürlülerin kullandıkları tekerlekli sandalyeler üzerinde tadilat, tamirat çalışmalarının yapıldığı atölyedir.

 

Boyunluk Üretim Ünitesi:

Derneğimizin ilk hedefi kazaların önlenmesi ve yeni omurilik felçlerinin oluşmamasıdır. Yapılan araştırmalar ülkemizde her yıl 5.000 civarında omurga travması vakasının olduğu, bunların ortalama 3000 tanesinin omurilik felçlisi durumuna geldiğini göstermektedir. Sözü edilen bu felçlerin oluşmasındaki en temel faktör; kaza sonrasında yapılan yanlış müdahale, yanlış taşıma ve kullanılması gereken (boyunluk, sedye vb) bazı yardımcı malzemelerin kullanılmayışıdır. Zira omurga kırıkları dışarıdan bakıldığında (diğer kırıklar gibi) anlaşılamamaktadır. İşte bu sebeple derneğimiz, omurilik felçlerini asgariye indirmek amacıyla kaza sonrasındaki omurga hasarlarını önleyici boyunluk üretimine başlatmıştır. Boyunlukların üretiminde daha önce kaza sonucu felç olan omurilik felçlisi üyelerimiz görev almakta ve bu sayede aynı zamanda mesleki ve sosyal anlamda rehabilite olmaktadırlar. Bu bakımdan, patenti derneğimize ait olan temin edeceğiniz bir boyunluk, sadece bir insanın hayatını kurtarmayacak, bunun yanında omurilik felçlilerinin sosyal ve mesleki açıdan rehabilitasyonuna da katkıda bulunmuş olacaksınız.

Sponsorlarımız / Destekçilerimiz