Benimle Çıkar mısın 11 Hafta Betül Zavarro

Her insanın hayalleri vardır ve o hayallerinin içinde kendine bir dünya yaratır. İçine istediği renkte hayatlar sığdırır. Bundan iki hafta önce bir TV Kanalı'nda Omurilik Felçlileri Derneği'nin "BENİMLE ÇIKAR MISIN" projesi  hakkında bir haber duydum. İki bayan geçirdiği bir trafik Kazası sonrası omurilikleri zarar gördüğü için Felç olmuşlar ve sonra hayatlarını omurilik felçli insanlara yardımcı olmaya adamak için bir dernek kurmuşlar.  Bir duyuruda bulundular. Omurilik felçli çocuklarımızın hayalleri var. Her günü evde geçiriyorlar. Bir yere gitmek için nakil sağlayamıyorlar. Onlar da çocuk. Onlar da Hayvanat Bahçesine gitmek istiyorlar. Onlar da adalara, lunaparklara, alışveriş merkezlerine gitmek, kısaca onlar da yaşamak istiyorlar her çocuk gibi. Onun için BENİMLE ÇIKAR MISIN gibi harika bir proje yapmışlar.   Ben de uzun bir süredir "BİRLEŞİK ELLER" yardım Derneği'nde görev alıyorum. Dernek Yardıma ihtiyacı olan insanlara ellerinden geldiği kadarıyla her konuda destek olmaya çalışıyor.  
 
Dün iki tane çocuğumuzun hayallerinde ufak bir rol alabilmek için yollara düştük. İlk defa onlarla birlikte engelleri aşmaya çalıştık.  Engelsiz olabilmek için engel tanımadık. Harika bir gün geçirdik. Yedik, güldük, eğlendik. Onları hapsolmuş küçük odalarından çıkartıp, dağların tepelerine çıkardık. Gökyüzüne baktık, dağlardan İstanbul'u seyrettik. Günün sonunda farkındalığımızı arttırdıkları için onlara teşekkür ettik. 
 
Siz de bu hayallere ortak olmak isterseniz, çocukların hayallerine biraz olsun renk katmak isterseniz, bir telefon açmanız yeterli. 👍👍
 
BETÜL Z.


Adınız Soyadınız: ESRA  E.
Ziyaret ettiğiniz yerler
Ortaköy sahil, İstanbul Akvaryum -Florya
Ziyaret edilen yerlerin engelliye uygunluk durumu nedir?
Ortaköy de Florya da uygundu
 
Ziyaret ettiğiniz yerlerle ilgili varsa sorunlar ve öneriler:
Ortaköy’de Mado’da oturup kahvaltı yapmak istedik, ve engelli cocugumuza uygun bir masada oturabilmek icin 5-10dk o masadakilerin kalkmasını bekledik. Tam biz masaya geçecekken yan masadakiler kalkıp hemen o masaya oturdular. Durumumuzu ve başka masaya engelli sandelyemizle oturamayacagımız anlatsak da ne o insanlar ne de Mado yetkilileri hiçbirşey yapmadılar. İnsanların bu kadar duyarsız ve bencil olmaları gerçekten cok üzücü. Biz de yandaki kafede yaptık kahvaltımızı hem de eglendik bol bol. Günün sonunda kaybeden insanlıktan nasibini almamıslar ve Mado oldu, biz eglenmemize baktık.
 
Engelli aracıyla ulaşımda bir sorun yaşadınız mı?
Hicbir sorun yasamadık. Hatta otoparklarda arabadan sandalyeye transfer icin hep görevliler yardımcı oldular.  
Engelli   çocuğumuz  ile diyalogda bir sorun yaşandı mı?
Hicbir sorun yasamadık. İlk başta biraz cekingen olsa da sonradan ablası ve kuzeni de oldugu icin rahattı, neşeliydi.  
Refakatçi  ile  diyalogda bir sorun yaşandı mı?
Enegelli cocugumuzun ablası ve kuzeni bizimleydi, hepsi bilincli ve engelli cocugumuza sevgi dolu, bize karsı da aynı sekilde uyumluydu  
Günün değerlendirmesini yaparsak sizi en etkileyen durum nedir?
Ben böyle bir sosyal sorumluluk projesine ilk defa katıldım. Benim hayatımdan bambaska hayatlar ve hayaller oldugunu görmek istedim ve engelli bir cocugun hayatını anlayabilmek onların zorluklarıyla empati kurabilmek istedim. Ama asıl beni etkileyen hic tanımadıgım bir insanın bir gününü güzelleştirebilmek oldu. Duygulu ve keyifli birgundu benim icin
 
Projeyi değerlendirirsek projenin devamlılığı için görüş ve önerileriniz nedir?
Cocugumuzla yakın semtlerde oturmamız bir avantajdı daha cok vakit gecirebilmek adına. Sadece sanırım cocugun birkaç gun önce haberi oldugu icin ne yapmak istedigini ve nereye gitmek istediginden emin degildi. Biz ablasıyla akvaryuma gidelim diyince sevindi. Ama sonradan barınaka da gitmek istedigini söyledi tabi saat cok gec olmustu ve barınaklar kapandıgı icin bunu gerçekleştiremedik. Bu sebeple bence cocuklara gercekten ne yapmak istediklerini düşünecekleri kadar süre ve ne yapmak istediklerini de utanmadan sıkılmadan söyleyebilmelerini tesvik edebilirsiniz önceden diye düşünüyorum. Böylelikle tam olarak istedigi sey icin önceden daha rahat plan yapılabilir. Tabi ki bu sekilde de biz cok keyifli birgün gecirdik o ayrı ama tavsiye olarak söylüyorum sadece. 
Projeyle ilgili gönderilecek rapor ve fotoğrafların, Projenin tanıtımına yönelik Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği web sitesi ve tanıtım çalışmalarında yer almasını onaylıyor musunuz?
Tabi ki hepsi kullanılabilir, onaylıyorum