RÜYA VE MASKELER DANS GÖSTERİSİ

2018-2019 eğitim öğretim yılı içerisinde Doğa Kolejlerinde oynanan Rüya ve Maskeler adlı tiyatral dans gösterimizin bu yıl tüm sezon boyu ortak işbirliği yaptığımız Doğa koleji Kampüsleri’nde son gösterisi Başakşehir Doğa Kolejinde gerçekleşti.

TOFD Sanat Atölyesi'nin yaptığı, dans projemiz olan Rüya ve Maskeler; engellenerek yaşamaya, zorunlu bırakılmış amatör bir dansçının, toplum baskısı olmaksızın, özgürce ve dışlanmadan dans edebilmek için verdiği mücadelede karşılaştığı güçlükleri anlatıyor.

Gerçek yaşamdan esinlenerek oluşturulan “Rüya ve Maskeler” in hikâyesi, abartılmış gibi dursa da, çağımız insanının, insan sorununa/engelliye olan ilgisizliği, ötekileştirmedeki başarısı ve yabancılaşmasını ele alıyor. Hikayenin özü, mücadele edildiğinde, toplum üzerinde nasıl da etkileyici rolde olunabildiğini, empati yapıldığında birlikte aşılamayacak hiçbir engelin bulunmadığını anlatmayı amaçlıyor.

Engelsiz dansçıların empati yaparak, engelli dansçıların sorunlarını aşmada oynadıkları rolün de anlatıldığı bu projede; Rüya ve Maskeler' i sergileyen ekip 5 ortopedik engelli, 1 işitme engelli, 7 engelsiz, 3 görme engelli olmak üzere toplam 16 engelli, engelsiz dansçı ve müzisyenlerden oluşmaktadır.

Oyun TOFD Hüsnü Ayık Bakım Merkezi’ne destek amacıyla sergilenmektedir. TOFD Hüsnü Ayık Bakım Merkezinde 18 yaşını doldurmuş, bakımını üstlenecek kimsesi olmayan, ekonomik ve sosyal yoksunluk içinde bulunan omurilik felçlileri ücretsiz yararlanmaktadır. Bakım merkezinin tüm ihtiyaçları ve giderleri toplumsal dayanışma halinde, destekçilerin ve bağışçıların katkıları ile dernek tarafından karşılanmaktadır.

Katkılarından dolayı Başakşehir Doğa Koleji kampüs müdürü Sayın Berfe SAYAR’ a takdim edildi. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.