TOFD ve TJK’dan ses getirecek etkinlik

Dünya Omurilik Felçlileri Günü ilan edilen 5 Eylül tarihi, iki yıldır önemli farkındalık projelerine sahne oluyor. 2017’den bu yana 3’üncü kez idrak edilecek olan bu anlamlı günde Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD), yine aynı sorumluluk bilinci ve insana verdiği değerle dikkat çekici aktivitelere imza atacak.

TOFD ile daha önce Engelliler Haftası başta olmak üzere birçok kez iş birliği yapan Türkiye Jokey Kulübü de ilk kez düzenlenecek olan Omurilik Felçlileri Günü Koşusu’yla bu farkındalığa destek verecek. 4 Eylül Çarşamba günü atlar, halkın dikkatini omurilik felcine çekmek için koşacak. İstanbul Veliefendi Hipodromu’ndaki bu heyecan dolu mücadelenin yanı sıra; bakıma muhtaç, sosyal yoksunluk içerisinde olan TOFD’ ye ait Hüsnü Ayık Özel Bakım Merkezinde yaşayan engelli bireylerin resim öğretmeni Gülden Büyükle birlikte yaptığı yağlı boya tablolar Şeref Salonu’nda sergilenecek. Ayrıca tribünde bulunan özel bölümde, koşuları izlemek üzere gelen engelli misafirler ağırlanacak.

Tablolardan bir kaçı tüm dünyaca ünlü gazi koşusunun kazanan atlarından oluşmakta. En dikkat çeken tablonun hikayesi ise ünlü Jokey Halis Karataş’a ait.1991 yılında eşi Begüm Hanım’la tanışmış ve evlenmiş, 2 çocuk sahibi olduktan bir süre sonra 2009 yılında eşi meme kanserine yakalanmış ve 2014 yılında eşini kaybeden ünlü jokey Halis Karataş, kendisine eşinin anısına bir yarış kazanma sözü vermiş ve aynı yıl 2014 yılı Gazi Koşusunu kazanmış ve kazandığı yarış sonrası yukarıyı işaret ederek koşuyu eşine ithaf etmiştir.